Wyniki oficjalne konkursu 24-28 maja 2012

Prezentujemy wyniki pierwszej edycji Bielskiego Konkursu Satyrycznego „Wrzuć na luz”, który został zorganizowany przez Miejski Dom Kultury w Bielsku-Białej. Konkurs odbył się pod chwytliwym hasłem – Złap życie na gorącym uczynku. Uczestniczyło w nim 111 miłośników dobrego humoru – zarówno amatorów, jak i autorów. 56 osób nadesłało prace w kategorii literackiej, 41 w kategorii rysunkowej, a 14 osób w kategorii fotograficznej. Najstarszy uczestnik miał niemal 80 lat, a najmłodszy niecałe 7 lat.

Wyniki konkursu w kategorii literackiej – dorośli

Miejsce 1: Tadeusz Buraczewski z Redy za utwory poetyckie,

Miejsce 2: Ferdynand Głodzik z Gorzowa Wielkopolskiego za wiersz,

Miejsce 3: Grzegorz Kalinowski z Rychnowa za zestaw limeryków oraz Grzegorz Lewkowicz z Gdyni za zestaw „Bielsko-Biała w limeryku”.

Poza tym wyróżniono 7 osób.

Wyniki konkursu w kategorii literackiej – dzieci i młodzież

Katarzyna Barcik (Bielsko-Biała) za humoreskę „Budzisz się”,

Filip Peringer (Bielsko-Biała) za wiersz „Makabreska”.

Jury zwróciło uwagę na różnorodność form literackich w konkursie. Dużą popularnością cieszyły się limeryki. Konkurs rozsławił Bielsko-Białą jako miejsca z dobrą energią.

Wyniki konkursu w kategorii rysunkowej

Miejsce 1 zdobyła Czesława Gewinner z Bielsko-Białej za autokarykaturę o nazwie „Samozachwyt”. Doceniono jej talent, luz i autoironię. Wysoki poziom prac sprawił, że jury postanowiło uhonorować drugimi miejscami równorzędnie kilka osób – Henryka Cebulę z Przeworska, Zbigniewa Piszczako z Olsztyna oraz Mirosława Hajnosa z Kożuchowa. Z kolei miejsce trzecie zajęli Maciej Trzepałka z Zabrza, Jan Surma z miejscowości Nisko, Michał Graczyk z Nysy oraz Waldemar Rukściow z Olecka. Dodatkowo wyróżniono Reginę Radomską z Bielska-Białej. Na jury duże wrażenie zrobiły też prace dzieci i młodzieży:

Franciszek Ślusarczyk (Bielsko-Biała)

Martyna Mroczko (Bielsko-Biała)

Klaudia Machała (Bielsko-Biała)

Oskar Mazur (Bielsko-Biała)

Michalina Urbaniec (Bielsko-Biała)

Natalia Machała (Bielsko-Biała)

Kinga Jopek (Bestwina)

Zuzanna Kohnke (Bestwina)

Julia Sołtysik (Bestwina)

Łukasz Juskowiak (Czechowice-Dziedzice)

Kategoria plastyczna zwraca uwagę warsztatową biegłością. Na ocenę zasługuje także kreatywność młodzieży. Prace nadesłali także czołowi rysownicy od dawna publikujący satyryczne komentarze w ogólnopolskiej prasie.

Wyniki konkursu w kategorii fotograficznej

Miejsce 1: Władysław Katarzyński z Olsztyna,

Miejsce 2: Konrad Wójcik z Dąbrówki Gorzyckiej,

Miejsce 3: Gabriela Kowalówka z Bielsko-Białej.

Wyróżnienie otrzymał Stanisław Graczyk z Bolesławca. Dodatkowo przyznano je osobie, która nadesłała swoją pracę pod pseudonimem „Aga Niok” z Bielska-Białej. Jury doceniło też inwencję twórczą w pracach Kamila Berka i Patrycji Pietyry, czyli reprezentantów Szkoły dla Dzieci Niesłyszących w Bielsku.

Skład jury

Franciszek Kopczak (Szef Wszystkich Szefów)

Lech Kotwicz (Szef Konkursu)

Juliusz Wątroba (Szef Komisji Tekstu)

Tigran Vardikyan (Szef Komisji Rysunkowej)

Aleksander Dyl (Szef Komisji Foto)

Foto: Photo by Hayley Seibel on Unsplash