Urlop w Beskidach

Beskidy to pasmo górskie zaliczane do Karpat Zewnętrznych – są też chętnie wybieranym kierunkiem na urlop. Szczególnie upodobały je sobie osoby preferujące aktywny wypoczynek, m.in. całodzienne spacery i trekking.

Beskidy – położenie

Beskidy rozciągają się od rzeki Beczwy w Czechach do rzeki Czeremosz na Ukrainie. Szerokość ich pasma liczy około 50 km, a długość około 600 km. Polska część Beskidów graniczy z Pogórzem Karpackim od północy, a od południa z Pieninami i Obniżeniem Orawsko-Podhalańskim.

Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidów

Najwyższy szczyt Beskidów to Babia Góra (1725 m n.p.m.) znajdująca się w Beskidzie Żywieckim. Co bardzo ważne, zwłaszcza dla zagorzałych miłośników sportu, szczyt ten zaliczany jest do Korony Gór Polskich. Pierwszy raz została zdobyta w 1782.

Babiogórski Park Narodowy

Od 1954 roku wydzielono tu Babiogórski Park Narodowy, który w 1977 r. UNESCO wpisało na listę Światowych Rezerwatów Biosfery. Co ważne, w Beskidach znajdują się też inne parki – Gorczański, Bieszczadzki i Magurski.

Popularny kierunek turystyczny

Obecnie Beskidy są chętnie wybieranym kierunkiem turystycznym przez miłośników turystyki pieszej, ale także przez narciarzy. W sezonie zimowym to raj dla fanów sportów zimowych – ośrodków narciarskich i wyciągów tu nie brakuje. Śnieg występuje tu już około listopada i utrzymuje się aż do kwietnia, co sprzyja sportowcom!

Beskidy zachęcają ze względu na m.in. walory krajobrazowe, unikalny klimat, bogatą faunę i florę, dobrze rozbudowaną bazę noclegową i gastronomiczną, a także dobry dojazd z różnych części Polski. Poza tym słyną jako przyjazne, więc warto przyjechać w nie z dziećmi.

Lena.k / pixabay / JerzyGorecki